Mediji >E-medij
29. oktobar 2012
PREDSTAVLJEN INTERNET PORTAL UNIJE ZA ODRŽIVI POVRATAK
U BiH na obnovu čeka 145 hiljada stambenih objekata
Prema podacima koje su radom na terenu prikupili monitori Unije za održivi povratak i integracije u BiH još uvijek na obnovu čeka 145 hiljada stambenih objekata uništenih tokom rata, saopštila je predsjednica ove unije Mirhunisa Zukić, javio je dopisnik agencije Anadolija.
Od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas, kazala je Zukić u obraćanju novinarima u Banja Luci, obnovljeno je 327 hiljada stambenih jedinica, odnosno 68 posto u ratu porušenog stambenog fonda.
„Ovogodišnja međunaropdna Donatorska konferencija osigurala je sredstva za obnovu imovine građana BiH koji kao izbjeglice žive u državama regionana, ali i dalje problem ostaje kako iznaći sredstva za obnovu imovine interno raseljenih lica", izjavila je Zukić.
Ona je istaknula da su sredstva koja se u BiH izdvajaju za obnovu počevši od opština, preko kantona, entiteta pa do države, minimalna.
„U prošloj godini s državnog nivoa nije izdvojena ni jedna marka za obnovu i održivi povrataka, a ove godine u državnom budžetu za te namjene planirano je samo 1, 5 miliona KM. Kada se tome dodaju komplikovane procedure koje prate operalizaciju sredstava na obnovu kuće čeka se preko dvije godine", podvukla je Zukić.
Iako je, prema njenim riječima, 99,7 posto imovine vraćeno njenim vlasnicima, još uvijek se ne može konstatovati da je i implementiran Aneks VII Dejtonskog sporazuma.
„Mnogo je imovine još uvijek neobnovljeno i to je jedan aspekt Aneksa VII. Kada se tome doda činjenica da veliki broj povratnika, interno raseljenih lica, i dalje nije prijavio svoje boravište u mjesto povratka kako ne bi izgubio stečena prava u drugom entitetu onda su to samo neki od razloga zbog kojih je pitanje održivog povratka još uvijek otvoreno", podvukla je Zukić.
Predstavnici Unije za održivi povratak boravak u Banja Luci iskoristila je i kako bi predstavila svoj internet portal na kojem se mogu naći svi podaci o utrošku javnih sredstava za održiv povratak u BiH. Njih prate i podaci terenskog stanja povratnika što je prva jedinstven baza podataka o ovoj problematici u BiH.
Preuzeto sa: oslobodjenje.ba